Zapraszamy na warsztaty:

Termoablacja – nowa metoda leczenia guzów wątroby

Termin : 01 grudnia 2018 godzina 13:00-16:00

Prowadzący: Dorota Zierkiewicz i Monika Baranowska

Czym jest termoablacja guzów wątroby?
Termoablacja jest jedną z metod leczenia raka wątroby. Jest to dosyć nowa metoda leczenia nowotworów wątroby, która uzupełnia dotychczas istniejące sposoby leczenia.Można ją wykonać laparoskopowo lub podczas operacji otwarcia jamy brzusznej. Zabieg termoablacji wykonywany jest pod kontrolą USG. Termoablacja polega na przezskórnym dotarciu do guza za pomocą specjalnej elektrody, która wytwarzając prądy wysokiej częstotliwości powoduje wzrost temperatury do ok. 60-70 stopni C, gdzie w ściśle określonym obszarze na zasadzie przegrzania następuje złuszczenie tkanki guza.

Kiedy jest stosowana metoda termoablacji?
Termoablację stosuje się w leczeniu pierwotnych i wtórnych guzów złośliwych wątroby. Jest to metoda wykorzystywana w przypadku przeciwwskazań do wykonania resekcji. Termoablację wykonuje się przede wszystkim w przypadku zbyt licznych zmian ogniskowych, które obejmują oba płaty wątroby oraz w przypadku zmian, które są zlokalizowane w okolicy dużych naczyń tętniczych. Termoablacja wykonywana jest głównie w przypadku narządów miąższowych – najczęściej w guzach litych wątroby (nie przekraczających 5 cm). Zabieg termoablacji pacjent dobrze znosi, między innymi ze względu na krótki czas jego trwania i sposób przeprowadzenia.

Jakie są korzyści wynikające z zabiegu termoablacji?
Zabieg termoablacji jest metodą, która powoduje duże zniszczenie tkanki nowotworowej. Jest to technika małoinwazyjna, więc bezpieczna dla pacjentów w różnym stanie klinicznym i z różnym stopniem zaawansowania nowotworu. Ponadto gwarantuje powtarzalność wykonywanej procedury medycznej. Termoablacja nie jest jednak alternatywą dla tradycyjnych operacji i w żaden sposób ich nie zastąpi. Za to na pewno bywa jedyną metodą dla pacjentów w ciężkim stanie dającą szansę na poprawę stanu zdrowia pacjenta i przedłużenie życia choremu na nowotwór.

Pomimo, iż jest to bardzo skuteczna metoda w leczeniu pierwotnych i wtórnych guzów złośliwych wątroby, a ponadto małoinwazyjna, stosowana jest w niewielu ośrodkach medycznych w Polsce.

Program:

1.Gdzie znajduje się wątroba i jakie pełni funkcje

2.Epidemiologia guzów wątroby

3.Rodzaje nowotworów wątroby

4.Termoablacja – kryteria, przebieg zabiegu, powikłania

5.Przygotowanie psychiczne i fizyczne do zabiegu

6.Zapobieganie powikłaniom pooperacyjnym

7.Leczenie bólu

8.Podsumowanie

9.Warsztaty – Firma Medtronic

Warsztaty są nieodpłatne, liczba osób ograniczona. Zapraszamy do zapisów przez naszą stronę eckp.wroclaw.pl

SERDECZNIE PAŃSTWA ZAPRASZAMY!!! 

Europejskie Centrum Kształcenia Podyplomowego
ul. Marszałka Józefa Piłsudskiego 13,
50-048 Wrocław
Budynek ASCO Business Center, IV piętro
■ www.eckp.wroclaw.pl
■ tel.stacjonarny: 71 797 57 57,tel.kom 783 371 474
■ fax 71 750 30 67
■ e-mail: eckp@eckp.wroclaw.pl